Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Γ. Νοσοκομείο Κατερίνης

Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του Τομέα Υγείας Πρόνοιας κ Ευεξίας στο Γ. Νοσοκομείο Κατερίνης

Οι μαθητές του τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας Β΄ και Γ΄ τάξη είχαν τη μοναδική ευκαιρία να πραγματοποιήσουν μια  εκπαιδευτική επίσκεψη στο Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης μέσα στο μήνα Απρίλιο ανά τάξη.  Αποτέλεσε μια αξέχαστη εμπειρία που ενίσχυσε την κατανόησή τους για τον κόσμο της υγειονομικής περίθαλψης και της ιατρικής πρακτικής.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν διάφορους τομείς του νοσοκομείου, συμπεριλαμβανομένων των εξωτερικών ιατρείων, του Shock Room , της καρδιολογικής κλινικής, καθώς και της αιμοδοσίας. Οι μαθητές παρακολούθησαν πως γίνεται ο προσδιορισμός της ομάδας αίματος, στην αιμοδοσία. Η κ. Ιορδανίδου που μας συνόδευε σε όλο την ξενάγηση, εξήγησε τη διαδικασία από τη στιγμή που θαρθει ένας άρρωστος στο χώρο του νοσοκομείου ποια είναι τα βήματα πως θα παραλάβουμε το περιστατικό, εκτίμηση αρρώστου, επίσης μας  έκανε  επίδειξή διάφορων μηχανημάτων στο shock room. Η κ. Σκούμπα μας ξενάγηση στο χώρο των μικροβιολογικών εργαστηρίων. Μέσα από αυτή την  επίσκεψη, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δουν πώς λειτουργεί ο κόσμος της ιατρικής περίθαλψης σε πραγματικό περιβάλλον και να εκτιμήσουν την πολυπλοκότητα και τη σημασία της εργασίας των επαγγελματιών υγείας, οι νοσηλευτές αντιλήφθηκαν το σημαντικό ρόλο που διαδραματίζουν στο χώρο της υγείας, να συζητήσουν με επαγγελματίες υγείας και να μάθουν περισσότερα για το επάγγελμα τους, τις προκλήσεις και τις ανταμοιβές που περιλαμβάνει. Αυτού του είδους οι εμπειρίες αναδεικνύουν την αξία της πρακτικής μάθησης και της αλληλεπίδρασης με τον πραγματικό κόσμο, παρέχοντας στους μαθητές μας μια ολοκληρωμένη και εμπειρική εκπαιδευτική εμπειρία. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Ιορδανίδου υπεύθυνη της εκπαίδευσης του νοσοκομείου μας και την κ. Σκούμπα προϊσταμένη του τμήματος  Ιατρικό βιολογικό εργαστήριο, για τον σημαντικό ρόλο που έπαιξαν στην οργάνωση και την επιτυχία της επίσκεψης μας,  είμαστε ευγνώμονες για τον χρόνο και την προσπάθειά τους. Η συνεισφορά τους είναι πολύτιμη για την εκπαιδευτική μας κοινότητα και ελπίζουμε να συνεχίσουμε να συνεργαζόμαστε για την ενίσχυση της μάθησης και της εμπειρίας των μαθητών μας , οι εκπαιδευτικοί καθώς και οι μαθητές του Τομέα Υγείας Πρόνοιας κ Ευεξίας.

Εργαστηριακό Κέντρο Κατερίνης

Δ/νση: Τ. Τερζοπούλου 150, Κατερίνη, 60100

Γραμματεία: +30 23510 47206

Δ/ντης: +30 23516 04979

email: mail@1sek-pierias.pie.sch.gr

Newsletter

Εγγραφείτε στην υπηρεσία νέων μας, και θα λαμβάνετε email με τα νέα του Ε.Κ. Κατερίνης.